12 maj 2010

Shusaku Endo "Milczenie"

Książka napisana przez Japończyka, i o Japonii - cieszyłam się na lekturę, bo Daleki Wschód to jedna z moich pasji. Przeczytałam już wiele książek przybliżających egzotyczne obyczaje, klimaty, tradycje, mentalność. Ta jakoś do mnie "nie trafiła".

Powtarzającym się tematem w książce jest tytułowe milczenie. Dlaczego Bóg milczy, gdy dzieje się krzywda jego wyznawcom? Dlaczego pozwala na nędzę i wyzysk człowieka? Dlaczego "nie słyszy"? Dlaczego nie zatrzyma zła? Dlaczego? ... Te pytania zadaje sobie młody ksiądz, którego marzeniem jest praca misyjna, krzewienie wiary i zapuszczenie korzeni w Japonii. Ma też nadzieję, że znajdzie innego księdza, niemalże swojego mistrza - Perreyrę, który (jak wieść niesie) załamał się na torturach i wyrzekł się wiary.
Autor pokazuje też racje i motywy "drugiej strony". Przybliża sposób myślenia Japończyków i analizuje, dlaczego podjęto decyzję o zamknięciu się na wpływy europejskie i chrześcijańskie i czy Japonia potrzebuje nowej religii. I kto wie lepiej, co jest dobre dla kraju.

Czas na lekturę na pewno nie będzie stracony. Ale nie jest to książka obowiązkowa dla czytelników pragnących poznać Kraj Kwitnącej Wiśni.

Moja ocena: 3,5/6

----------------------------

Cytat z książki - na zachętę:

Tak jak i tuż przed chwilą słychać suchy szmer - to grają cykady. Wiatru nie ma. Tak jak i przed chwilą bezdzwięcznie bzyka mucha wokół twarzy księdza. Swiat, przyroda, pozostały takie same. Nic się nie zmieniło, chociaż umarł człowiek (...) Czego nie może pojąć, to tej ciszy na dziedzińcu, tego ćwierkania cykad i bzykania muchy. Umarł człowiek, a świat jak poprzednio idzie swoim torem, jakby wcale tej śmierci nie było. Takie głupstwo nie ma żadnego znaczenia, nie liczy się, nie istnieje. Czy to jest męczeństwo? Dlaczego milczysz, Boże? Przecież Ty wiesz, musisz wiedzieć, że tamten jednooki wieśniak umarł teraz dla Ciebie, za Ciebie.! Dlaczego więc pozwalasz trwać tej ciszy?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz