1 sty 2011

Friedrich Dürrenmatt "Wizyta starszej pani"Do zapomnianej szwajcarskiej wioski przyjeżdża dawna mieszkanka - teraz bogata i wpływowa dama, wielokrotnie zamężna, szastająca pieniędzmi, podróżująca ze swoim małym dworem. Wszyscy mieszkańcy mają nadzieję na poprawę sytuacji materialnej, podniesienie z upadku miejscowości, odmianę losu. Wizyta starszej pani jest impulsem do działania. Każdy liczy na jakieś korzyści.
Bajecznie bogata starsza pani składa jednak  niemoralną propozycję. Jak na to zareagują mieszkańcy, ile są w stanie zrobić dla pieniędzy, czy poczucie wspólnoty i praworządności zwycięży? Czy jednostkę można poświęcić w imię wyższego celu? Co siedzi w człowieku i czy na pewno jest w stanie oprzeć się złu ...?Moja ocena: 4/6

5 komentarzy:

 1. Bardzo lubię ten utwór. Widziałam już dwa albo trzy filmy ( w tym osadzony w realiach senegalskich), teatry w TV i za każdym razem odkrywam w tej historii coś innego.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chcialabym zobaczyc na scenie sztuke - wydaje sie interesujaca, klasyczna i niezbyt nowoczesna. W sam raz dla mnie - bo raczej nie lubie eksperymentow dramatycznych.

  No i chyba Coelho musial odgapic pomysl - czytalam juz dawno, ale od razu mi sie przypomniala ksiazka "Demon i panna Prym" ... ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dürrematta czytałam jeszcze w czasach licealnych, ale wywarł na mnie sporo wrażenie. A ARD właśnie niedawno nadawało nowoczesną adaptację filmową tego utworu- złośliwie aktualne to było, niestety.
  Dostałam linka na Twojego bloga od Anny z "Przeczytałam książkę" i trochę się właśnie rozglądam. Pozdrowienia z Düsseldorfu:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dnia 28-03-2011r. oglądam sztukę w programie w TVP I : pt Wizytę Starszej Pani - i jestem zachwycona grą Jerzego Sthura i Krystyny Jandy. Temat też na czasie . Chciwość ,rządza pieniądza zmienia w negatywną postawę społeczność lokalną. Bogata starsza Pani staje się główną postacią biednego miasteczka i próbuje dokonać zemsty. Autor sztuki świetnie podpatrzył przywary ludzkie ,które nabrały autentyczności aby pozyskać pieniądze . Doradzam obejrzeć w/w sztukę. Opinię wystawiła Farida2011.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno warto obejrzeć w takiej obsadzie. Może kiedyś uda mi się zobaczyć w TV Polonia?

  OdpowiedzUsuń