22 mar 2012

Marcel Ayme "Przechodzimur"Zbiorek opowiadań, wydanych ponad 60 lat temu. W większości z elementami fantastyki. Nie są to jednak utwory o lotach kosmicznych, robotach, czy świecie przyszłości. Autor przedstawia zwykłych mieszczan i to jak sobie radzą z kwestiami moralnymi, w wielu utworach pobrzmiewają echa wojny, niepewności.

Książka ciekawa dla miłośników fantastyki: można zapoznać się z tym, co napisano w czasach bez internetu, telefonów komórkowych i przed lotami kosmicznymi. Niektóre z pomysłów Marcela Ayme mogłyby być inspiracją dla współczesnych pisarzy. W opowiadaniach poznajemy między innymi niepozornego urzędnika, który posiada zdolność przechodzenia przez mury, kobietę potrafiącą się "podzielić" i wieść życie w kilkudziesięciu tysiącach wcieleń. Ayme pokazuje również kwestie związane z czasem - przekraczanie wymiarów, przyspieszanie czasu. Jest też opowiadanie o kwestii przydatności społecznej  (aby zaoszczędzić pieniądze na jedzeniu, artykułach przemysłowych czy zmniejszyć zużycie prądu i wody, rząd wpada na pomysł "wygaszania" na określoną ilość dni w miesiącu różnych grup ludzi, okazuje się np, że artyści są tak bardzo potrzebni i przysługuje im tylko kilkanaście dni życia w miesiącu).

Jeśli ktoś chce przeczytać jeszcze o poborcy żon, albo dowiedzieć się jak pewna pobożna niewiasta dostała się do nieba - może sięgnąć.

Moja ocena: 3,5/6

4 komentarze:

 1. Nie jestem fanką fantastyki, ale zawsze mnie ciekawi, jak ludzie dawniej wyobrażali sobie przyszłość. Szkoda, że taka niska ocena.

  OdpowiedzUsuń
 2. 1. nie da sie ukryc - wole troche inny nurt fantastyki, i raczej wspolczesnych pisarzy
  2. to zbior opowiadan i jak tu ocenic? oceniam tak jak w serwisie biblionetkowym, zbior opowiadan otrzymal ocene jako calosc, sa i lepsze i gorsze utwory, niektore mi sie nawet podobaly i bylyby jako osobne utwory ocenione wyzej
  3. na pewno ktos zainteresowany ewolucja literatury fantastycznej powinien sie zapoznac :D
  4. czy my sie przypadkiem nie znamy osobiscie ;) ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam w zbiorze i będę w końcu ją musiała przeczytać.)))

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie przeczytałam, podzielam zdanie, że utwory rózne: lepsze i gorsze, ale generalnie jestem na tak. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń