14 sie 2010

Polina Daschkowa "Nummer 5 hat keine Chance"Książka wyzwaniowa.
Właściwie jest to miniatura, opowiadanie. Książka ma (nieco) ponad 100 stron.

Losy 3 znajomych, a potem przyjaciół pokazują, jak w Rosji lat 90-tych zakładało się własny biznes. Nie zawsze legalny, czasem wątpliwy moralnie. 3 koledzy zbijają pieniądze na naiwności ludzi i wierze w to, że tym razem los się uśmiechnie i elektroniczny ślimak (jeśli dobrze pamiętam, a może robak?) dotrze pierwszy do mety. Przyjazd nauczycielki z prowincji do Moskwy i niezwykły splot okoliczności  na zawsze odmieni losy całej czwórki ...

Książkę czytało się wyjątkowo szybko. Nie jest to lektura wysokich lotów, ale można się troszkę rozerwać. Czasami krótsze utwory potrafiły mnie nieźle wymęczyć. Ta książka jest w porządku.

Moja ocena 4/6

2 komentarze:

 1. Czytam właśnie "Dla Nikity" (tłumaczone o dziwo z niemieckiego, stąd taki tytuł) i jestem zaskoczona tym, że autorka wrzuca szczegóły jak z reportażu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z niemeickiej wikipedii - przez jakis czas byla dziennikarka w pismie literackim, pisala rowniez sprawozdania sejmowe ;)


  Polina Daschkowa (russ. Поли́на Да́шкова; * 14. Juli 1960 in Moskau als Tatjana Wiktorowna Polatschenko) ist eine russische Krimiautorin. Ihre Bücher erreichten bis heute eine Gesamtauflage von 25 Millionen Exemplaren.

  Sie studierte am Gorki-Literaturinstitut und arbeitete als Journalistin für eine Literaturzeitschrift sowie als Parlamentsberichterstatterin.

  In den 70er Jahren begann sie mit dem Schreiben, zunächst von Gedichten. Bevor 1996 ihr erster Kriminalroman herauskam, übersetzte sie auch Bücher aus dem Englischen. Sie lebt mit ihrem Mann, einem Dokumentarfilmer, und ihren beiden Töchtern in Moskau. 2006 erhielt sie den Radio Bremen Krimipreis.

  OdpowiedzUsuń