6 lut 2011

Wladimir Kaminer "Meine kaukasische Schwiegermutter"

Wladimir Kaminer urodził się w Moskwie, ale od ponad dwudziestu lat mieszka w Berlinie. Publikuje w gazetach, prowadzi programy telewizyjne i radiowe oraz spotyka się z czytelnikami. Awansował do miana jednego z najlepszych współczesnych pisarzy "niemieckich", w każdym razie najpopularniejszych.
Podoba mi się jego prosty styl, lekko ironiczny stosunek do rzeczywistości, spostrzeżenia międzykulturowe, specyficzny humor oraz wątki autobiograficzne wplatane do felietonów. Ważne miejsce w jego życiu i książkach zajmują: żona Olga, latorośle Sebastian i Nicole oraz domowy kot Fiodor. Pisze w języku niemieckim.

"Meine kaukasische Schwiegermutter" (Moja kaukaska teściowa) to zbiór historyjek i spotrzeżeń kulturowych dotyczących  rosyjskiej społeczności. Kaminer opowiada o swojej teściowej, mieszkającej po ucieczce z Grozny'ego w zapadłej wiosce u stóp gór. Kreśli portrety  sasiadów, ich zwyczaje, słabostki, opisuje zajęcia i pasje. Teściowa to maniakalna fanka telewizji i dawnych radzieckich seriali, w Berlinie pielgrzymująca po świątyniach handlu. Kaminer opowiada również jak potoczyły się losy wyprawy mającej uwiecznić na taśmie filmowej życie wioski. Z książki można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, wszystko jest okraszone socjologicznymi przemyśleniami, uwypuklone są różnice między Wschodem i Zachodem. Kto chce dowiedzieć się, jak rozpoznać najlepsze melony, jak pozyskuje się prąd w stepie, gdzie można kupić torebki Prady, poznać koligacje rodzinne Olgi oraz dlaczego dawniej obchodzono Dzień Geologa - powinien zajrzeć do książek Wladimira Kaminera.

Moje ocena: 4/6 (Tylko czwórka dlatego, że to utwory  nie aspirujące ani nie udające wielkiej literatury, po prostu lekkie, miejscami zabawne zbiory przemyśleń autora)

2 komentarze:

  1. no to musze sie z tym panem zapoznac :)
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Koniecznie!! W bibliotece na pewno maja kilka(naćcie) książek na półce.

    OdpowiedzUsuń